přejít na hlavní menu

Jak nebýt věčným začátečníkem?

Zabojujte se strachem a odměnou vám bude třeba i vyšší plat!

Více než polovina českých firem vyžaduje jazykové dovednosti. A každý třetí zaměstnavatel dokonce lidem s jazykovým certifikátem nabízí zhruba o pětinu vyšší plat. I tak jsou ale v Česku desetitisíce lidí, kteří spadají do kategorie věčných jazykových začátečníků. Na vině je chybějící motivace, ale i malé sebevědomí a strach z neúspěchu. Poradíme vám, co s tím.

Výzkum společnosti Cambridge English jen potvrdil staré známé rčení „kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“. V dnešní době ho pak klidně můžeme parafrázovat – „čím více jazyků znáš, tím více najdeš na výplatní pásce“ a vlastně i tím více firem se o tebe bude přetahovat.

Za angličtinu na průměrné komunikativní úrovni dostanete u pohovoru malé bezvýznamné plus. Za její perfektní znalost bude to plus větší. Bude-li mít v životopise uvedený další jazyk (třeba němčinu, francouzštinu nebo španělštinu) o práci a kvalitní platové ohodnocení nebudete mít nikdy nouzi.

Dva jazyky = jistota dobře placené práce

Ve zmíněném výzkumu personální agentura dokonce tvrdí, že technicky zaměřený člověk se znalostí dvou cizích jazyků se na pracovním trhu ohřeje maximálně 48 hodin, než po něm nový zaměstnavatel sáhne. Při následném pohovoru si pak samozřejmě může říct o vyšší plat. A ve většině případů ho také dostane.

Cizí jazyk, nejčastěji angličtina, je nezbytný ve velkých mezinárodních společnostech. Mimochodem, tady bývá angličtina často hlavním komunikačním jazykem. Bez cizího jazyka se neobejdete ani na vysokých manažerských postech, vyžaduje ho 58 % firem.

Přesto ale spousta lidí s cizími jazyky bojuje, přešlapuje v pozici věčného začátečníka, a zavírá si tak dveře k atraktivním pracovním nabídkám a výrazně vyššímu platu.

Věčné začátečníky brzdí nízké sebevědomí a strach

„Budu dělat chyby a ztrapním se.“ To je ve zkratce jeden z nečastějších důvodů, proč se lidé bojí studia cizího jazyka. Často po špatných zkušenostech (ze školy, z jiných kurzů). Roli ale může hrát i vyšší věk. Starší ročníky se zkrátka bojí, že budou „mladým puškám“ z kurzu pro smích.

Mezi časté důvody patří také malá motivace, student typicky začal chodit na kurz, pak párkrát vynechal, ujel mu vlak a nudný lektor a vlekoucí se hodiny ho ani nemotivují k tomu, aby látku dohnal a do studia jazyku se pustil znovu a s vervou.

Chybou bývá také špatný výběr kurzu. Člověk se prostě zapíše do prvního jazykového kurzu, na který narazí. Bez ohledu na to, jak na tom s jazykem je, i bez ohledu na styl výuky, který mu vyhovuje.

Jak se dostat ven ze škatulky věčného začátečníka?

Všechno je to o psychice. Nepodceňujte se, ale naopak si věřte. Každý nějak začínal a každý dělal chyby.

Vyberte si jazykovou školu a kurz podle typu výuky, který vám vyhovuje. A když si nevíte rady, nechte si poradit. U nás, v jazykové škole Studyline, si s každým studentem popovídáme o tom, jaké má s jazykem zkušenosti, co mu jde, co nikoli. A podle toho mu poradíme, jaký kurz zvolit.

Velkou motivací je také to, když se do kurzu nepřihlásíte sami, ale třeba s kamarádkou nebo kamarádem. Přeci to nevzdáte dřív než on, ne?

Naši lektoři vám pak na hodinách ukážou, že neexistují na jazyky netalentovaní lidé, ale jsou jen lidé, kteří mají (zbytečný) strach. My vás ho na kurzech pro (věčné) začátečníky zbavíme.

 

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.