přejít na hlavní menu

Práce v Austrálii, Michaela Kupková, STUDYLINE Praha

O Austrálii, životě, studiu i práci v této zemi toho již bylo napsáno mnoho. Že se v Austrálii při studiu dá i legálně pracovat možná víte, ale určitě se ptáte, jak to v realitě funguje, zda se dá z práce při studiu uživit - pokrýt životní náklady a případně i něco našetřit? Určitě dá!!!

Chcete-li v Austrálii získat pracovní povolení, musíte studovat angličtinu či nějaký odborný kurz, a to na plný úvazek, tedy 25 respektive 20 hodin týdně. Držitelé studentských víz mohou v Austrálii legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v průběhu studia a na plný pracovní úvazek v době prázdnin. Pracovní povolení však není automaticky udělováno se studentským vízem. K tomu, abyste pracovní povolení získali, nestačí, abyste se na kurz zapsali a zaplatili ho, musíte na něj skutečně nastoupit. Před odjezdem do Austrálie získáte vždy studentské vízum bez pracovního povolení. O to si po příjezdu do Austrálie a nástupu do školy musíte zažádat (on line přes Internet). Změna víza za vízum s pracovním povolením Vás bude stát AUD 55. Přijíždíte-li do místa studia s předstihem, počítejte s tím, že od příjezdu do Austrálie až do začátku školy nemůžete legálně pracovat. Máte-li pracovní povolení, zbývá ještě registrace na australském daňovém úřadě (ATO), kde musíte zažádat o tzv. Tax File Number (TFN). A pak už Vám v hledání práce nic nebrání.

Kolik peněz je vlastně možné si během studijního pobytu vydělat? To záleží na velkém množství faktorů, zejména na typu a délce studia, místě studia (nejvíce pracovních možností je určitě ve velkých městech jako Sydney, Melbourne či Perth), na Vašich pracovních schopnostech, úrovni angličtiny, zkušenostech, osobním charakteru a ochotě pracovat. Musíte počítat s tím, že na Vás čekají práce jako číšník, pomocník v kuchyni, roznašeč pizzy, doplňovač zboží v supermarketu, uklízení či práce na stavbě. Těšit Vás může to, že tyto práce jsou finančně ohodnoceny v podstatě stejně jako běžné kancelářské práce – hrubá mzda se pohybuje kolem 15 AUD/hod.

Odjíždíte-li například na roční odborný kurz, můžete během studia, obvykle 36 až 40 studijních týdnů, pracovat 20 hodin týdně a po zbytek roku, v době prázdnin, můžete pracovat bez omezení. Vaše roční příjmy se pak mohou pohybovat ve výši hrubého příjmu kolem 20 000 AUD/rok:

  • 20 hodin týdně při mzdě 15 AUD po dobu 40 týdnů = 12000 AUD
  • 40 hodin týdně při mzdě 15 AUD po dobu 12 týdnů = 7200 AUD

Ze mzdy platíte jako všude jinde ve světě daně. Ty se pro daňové rezidenty (studenty, kteří jsou v Austrálii na více než 6 měsíců) pohybují kolem 17%. Daňoví nerezidenti pak platí 30%. Při pracovním omezení na 20 hodin týdně se pak průměrný čistý týdenní příjem pohybuje kolem AUD 250. To by Vám na pokrytí životních nákladů rozhodně stačit mělo, většině z vás pak ještě něco může zbýt J .

Teď si určitě říkáte, že to je fajn, když už máte tu práci, ale kde ji najít??? Pravda je, že najít si práci a posléze i vydržet studijně pracovní tempo se zdá být to nejtěžší. Zejména pak, když si Australané neuvěřitelně zakládají na všech možných a nemožných certifikátech a doporučeních. Existuje celá řada možností, jak práci hledat: inzeráty, agentury zprostředkovávající práci, obcházení restaurací a supermarketů či přes doporučení známých.

Hledání práce bude pravděpodobně nejtěžším obdobím Vašeho pobytu v Austrálii. Naše kancelář v Sydney, se našim klientům snaží i při hledání práce pomáhat jak může. Přes to, že se ji v roce 2004 úspěšně podařilo umístit více než 300 studentů, nalezení práce Vám bohužel garantovat nemůže, byť pro Vás určitě udělají maximum. I tak je ale mnoho záležitostí, s kterými Vám naši kolegové v Sydney mohou pomoci a zjednodušit Vám tak nepříjemné počáteční období. Jedná se zejména o pomoc ve všech administrativních záležitostech, jako je získání pracovního povolení, registrace na daňovém úřadu, pomoc při vypracování vhodného životopisu či s přípravou referencí.

Jako klient Studyline můžete během Vašeho pobytu v Sydney naši kancelář kdykoli navštívit a požádat o pomoc při hledání práce. Bezplatná asistence studentům při hledání práce je jednou z klíčových činností, které Vám naše kancelář v Sydney může nabídnout. Ještě jednou Vás však musíme upozornit, že nalezení práce Vám kancelář garantovat nemůže. Ani Vám nemůžeme slíbit, že v době, kdy zrovna Vy budete práci hledat, pro Vás bude nějaká pracovní nabídka.

Veškeré tyto asistenční služby jsou zdarma. Nic neplatíte ani v případě, že prostřednictvím naší sydneyské kanceláře práci získáte. Často se však stává, že je k dispozici pracovní nabídka, která je podmíněna tím, že uchazeč musí být držitelem určitého certifikátu – např. RSA (Responsible Service of Alcohol – certifikát umožňující Vám pracovat s alkoholem), Retail Certificate (certifikát pro práci v maloobchodě) či First Aid Certificate (kurz první pomoci). Tyto certifikáty je možné získat po absolvování krátkých, několikahodinových či několikadenních kurzů. A za tyto kurzy se samozřejmě platí; ceny se pohybují od AUD 50 do AUD 250 a tyto náklady jsou daňově odečitatelné. Jakýkoli z těchto kurzů Vám mohou kolegové v Sydney za příslušný poplatek zajistit. Tyto poplatky jsou však pro poskytovatele certifikátu, nikoli pro naši kancelář!!! Zároveň musíte vědět, že ani úspěšné absolvování kurzu Vám získání práce nezaručí. Na jeho základě Vás kolegové v Sydney mohou potenciálnímu zájemci doporučit, avšak zda práci nakonec opravdu získáte už bude záviset jen a jen na Vás.

Potřebujete-li při hledání práce pomoc, naši kolegové Vám rádi poskytnou asistenci, případně Vám nabídnou volná pracovní místa, budou-li v té chvíli nějaká k dispozici. Rozhodnete-li se do Austrálie vycestovat, určitě se v kanceláři zastavte, a přineste si s sebou pas, připravený životopis v angličtině (alespoň v hrubých rysech) a informace o Vašem volném čase (tj. kdy můžete pracovat).

Takže pracovat se v Austrálii dá a uživit se z těchto peněz také. Nebojte se a vydejte se za dobrodružstvím, které se Vám určitě vyplatí.

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.