přejít na hlavní menu

Návštěva škol ve Velké Británii, Sylva Bryjová

 Ve Velké Británii jsou už před nějakým časem půl roku pobývala. Konkrétně ve West Midlands, kousek od omáčkou proslaveného Worcesteru. Jelikož na místa činu se má vracet, a protože Londýn a jižní pobřeží jsem během svého prvního pobytu nenavštívila, s nadšením jsem přivítala příležitost pracovně tyto města navštívit. Cestu jsem si naplánovala na dva týdny s tím, že první týden strávím v Londýně a ten další budu cestovat po jihu - Folkestone, Eastbourne, Brightonu, Bournemouth a Torbay. V každém z měst jsem měla v plánu navštívit školy a partnery se kterými spolupracujeme. Myslím si, že Británie je země, kterou stojí za to poznat, proto bych se s vámi ráda podělila o pár postřehů z mé návštěvy.

Velká Británie se skládá ze čtyř samostatných zemí - Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko. Většina škol, které nabízíme a kam také směřuje největší počet studentů je v Anglii. Pokud směřují ještě někam jinam, tak do Skotska (Edinburgh). Nejvíce škol je pochopitelně v Londýně, a potom na jižním pobřeží (Brighton & Hove, Bournemouth, Hastings, Folkestone). Školy ještě najdeme ve známých univerzitních městech Oxford a Cambridge a na jihozápadě - anglické riviéře - v Torbay.

Británie nabízí nádherný venkov (tak zelenou trávu najdete snad možná ještě v Irsku, ale jinak nikde na světě), velká historická i průmyslová města či malebná městečka s typickou britskou architekturou. Britové se nesmírně potrpí na své tradice a vše anglické je pro ně prostě the best of. Proto nikdy nečekejte, že v Británii budete platit eurem, jezdit vpravo nebo měřit vzdálenost v kilometrech. S tradicemi se potkáte na každém kroku v podobě černých taxíků, double deckerů, červených telefonních budek, skvělého čaje a sušenek zvaných cookies, vánočního pudinku či nezapomenutelných uniforem místní policie.

Navzdory všemu co se říká, s počasím to v Británii není tak strašné. Ano, počasí je zde proměnlivé, takže během chvíle se slunné počasí může změnit v pořádný liják, ale funguje to i naopak. :-) Zima je tady teplejší něž u nás, bez sněhu a pokud začne sněžit, tak se vše zastaví a nikam se nedostanete. :-) Léto je naopak zase o něco chladnější než na jaké jsme zvyklí, nicméně díky globálnímu oteplování se situace zlepšuje. Jinak nedejte na to, když se ráno podíváte z okna a uvidíte, že venku pobíhají lidi v šortkách a tričku s krátkým rukávem. I přesto může být venku jen 10 stupňů. Tady jsou asi víc otužilí než v Čechách….

Dalším velmi diskutovaným tématem je britská kuchyně. Jejich národním jídlem je fish and chips (ideálně polité octem) a co si budeme nalhávat, celkově jejich národní kuchyně stojí za starou belu. Jinak si potrpí na čaj s mlékem, cookies, pies (něco na způsob masa zapečeného v buchtě), hamburgery atd. Díky různorodé směsici lidí, kteří zde žijí je kuchyně velmi mezinárodní, takže od lovely blafů britské kuchyně se lze zachránit specialitami indické, čínské, italské, španělské a různých jiných kuchyní. Ti, kteří neradi tráví čas vyvařováním zde budou nadšeni, protože britské supermarkety skýtají velké množství dobrých hotových jídel, zeleninových i ovocných salátů. Výborně by se tady dalo hubnout, i když to na místních není příliš vidět. :-)

Cestování ve městě - v londýnském metru se zorientujete celkem snadno, na většině zastávek si lze zdarma vzít plánek metra. Cestování autobusem je poněkud dobrodružnější, protože časy na jízdních řádech jsou pouze orientační, a když bus nejede vůbec, tak se nad tím nikdo nepozastavuje. Další nástrahy pro turisty jsou ty, že na bus musíte ze zastávky zamávat aby Vám zastavil a když chcete vystoupit, tak musíte zazvonit. Pochopitelně je dobré vědět kde daná zastávka je, protože jinak může mít Vaše cestování detektivní nádech, neboť ta paní co Vám v metru říká na které zastávce jste a která bude ta další, zřejmě autobusem nejezdí. :-) V menších městech je pouze autobusová doprava, takže první cestu se ptejte bus drivera, další už budete vědět. Navíc to nikde není tak šílený zmatek jako v Londýně, tudíž byste to měli bez problémů zvládnout.

Cestovat po Británii jde kromě vlastního či vypůjčeného auta busem s National Express nebo vlakem. Vlakovou dopravu zajišťuje několik společností a Británii mají rozdělenou podle oblastí. Vlaky jsou rychlejší, lacinější a pohodlnější. Doporučuji si cestu předem naplánovat za pomocí jejich webovek a porovnat s cenami busů.

Kdo chce, práci si v Británii najde. To platí doslova. Více než skvělá angličtina je důležitý proaktivní přístup. Všimnětě si, že v restauracích, kavárnách nebo v Tescu nenajdete snad jediného zaměstnance Brita. Aby hledání práce bylo úspěšné měli byste splňovat následující podmínky: minimálně konverzační úroveň angličtiny, ochota zůstat u zaměstnavatele 6 a více měsíců, předchozí zkušenost s požadovanou prací. Měli byste též mít připravené tyto dokumenty: strukturovaný CV v angličtině, reference z oblastí kde budete práci hledat, hodí se i charakterová reference.

Pru turistu s českým výdělkem je to velmi drahá země, pokud v Británii však dlouhodobě žijete a vyděláváte, zjistíte, že poměr výdělek / cena zboží ve srovnání ČR versus Británie, vychází Británie lépe. Snad kromě piva.. :-)

Z měst se mi nejvíce líbilo v Brightonu & Hove. Dříve to byly dvě vesnice, které se postupem času spojily v jedno město. Brighton je od poloviny 18. století prvním anglickým přímořským letoviskem, říká se mu London by Sea. Od Londýna je vzdálený cca 40 min. vlakem. Je menší a klidnější než Londýn, ale v létě je to jedno z míst kam po Londýně směřuje nejvíc turistů. 

Londýn - hlavní město s historickými budovami i moderní architekturou. Někomu se může zdát až moc rušné, ale záleží na povaze. Nejvíce turistů míří právě sem a rozhodně se tady nenudí. Neměli byste vynechat nejznámější turistické atrakce jako Houses of Parliament, Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London, Big Ben, St. Paul´s Cathedral, Westminster Abbey, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Hyde Park, Docks, Soho, Greenwich Observatory… Pokud se budete chtít schovat před větrem či deštěm a nějak kulturně obohatit svoji duši, přijměte pozvání do některého z muzeí či galerií. Hodně z nich má vstup volný (např. National Gallery, Tate Britain, National Maritime Museum atd.). Co se týká práce, tak je zde nejvíce možností, ale také nejvíc lidí hledající práci, hodně Čechů. Slováků, Poláků apod.

Bournemouth je univerzitní město na jižním pobřeží Anglie s populací okolo 100 tis. Díky univerzitním studentům je zde poměrně živo. Pláže jsou tady daleko hezčí než třeba v Brightonu.

Torbay je název oblasti spojující tři města - Torquay, Paignton a Brixham. Nachází se v jihozápadní části Anglie, oblasti přezdívané anglická riviéra (podle mého je to snad kromě Skotska nejkrásnější část Británie). V létě si můžete užívat surfování, v zimě vyrazit na výlet do pár mil vzdáleného nádherného národního parku Dartmoor.

Proč jet studovat anličtinu do Velké Británie? Protože kde jinde byste chtěli angličtinu studovat?! Je to země s velkolepou historií, tradicemi, které stále přetrvávají, je to hezká země s úžasným venkovem a s výukou angličtiny pro cizince mají nejdelší zkušenosti. Počasí není tak stašné jak se vykládá a ani Britové nejsou tak studení.. :-) Je to blízko a letenky jsou skoro zadarmo, a pokud budete chtít na víkend domů, není problém. 

Sylva Bryjová, STUDYLINE Praha

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.