přejít na hlavní menu

FCE a ostatní Cambridgeské zkoušky

 

Přemýšlíte o složení některé z Cambridgeských zkoušek? Nevíte kam jít, kterou zkoušku a proč je vůbec dobré takovou zkoušku složit? Pak vězte následující:

První co Vás jistě bude zajímat je, proč právě Cambridgeské zkoušky. Je důležité vědět, že jsou to světově nejrozšířenější zkoušky s mezinárodní platností. Pokud budete v budoucnu žádat o zaměstnání, ve kterém po Vás budou požadovat znalost angličtiny, úspěšně složená Cambridgeská zkouška Vám k získání takového zaměstnání jistě pomůže.

Kromě Velké Británie lze Cambridgeské zkoušky skládat i v dalších zemích, Českou republiku nevyjímaje. Nejprve je potřeba se zaregistrovat a zaplatit poplatek na místní Britské radě. Je možné, že Vás na zkoušku registruje Vaše jazyková škola či agentura, ve které se případně na zkoušku připravujete. Tím jsme přešli k další části a tou je rozhodnutí, da je nutná speciální příprava na zkoušku. Ano i ne. K tomu, abyste se mohli ke zkoušce přihlásit nepotřebujete potvrzení o návštěvě přípravného kurzu. Nicméně Vám taková “příprava” hodně pomůže a mohu ji z vlastní zkušenosti jedině doporučit. Lektor s Vámi projde celou gramatiku, pomůže rozšířit slovní zásobu (tu rozhodně nepodceňujte). Nejvýznamnější částí jsou zkušební testy. Testy přesně takového typu budete mít u zkoušky. Nic Vás potom nepřekvapí. Pro výuku v “jazykovce” dále mluví i to, že téměř všichni lektoři sami některou ze zkoušek absolvovali, takže přesně ví, na co Vás připravit. Vůbec nejlepší řešení je odcestovat na 12 týdnů do Anglie nebo Irska a přípravný kurz i zkoušku samotnou absolvovat tam. Co může být lepší než se na zkoušku z angličtiny připravovat v anglicky mluvící zemi, kde 24 hodin denně můžete trénovat speaking in English? Doma byste se za rodilého mluvčího v takovém množství hodin nedoplatili a přátele i blízké okolí (i přes pádný argument, že přece potřebujete co nejvíc mluvit anglicky, abyste jazyk vstřebali) jen těžko donutíte ke komunikaci v angličtině.

Cambridgeské zkoušky můžete složit v několika úrovních:

  1. KET (Key English Test)- zkouška úrovně elementary. Vcelku bezvýznamná.
  2. PET (Preliminary English Test) – zkouška úrovně lower-intermediate až intermediate. Je o něco významnější než KET, ale i přesto doporučuji raději studium angličtiny prodloužit a připravit se na FCE
  3. FCE (First Certificate in English) – zkouška úrovně upper-intermediate. Nejpopulárnější ze všech zkoušek. Tento certifikát už značí, že se ve většině standardních situací dokážete bez problémů domluvit.
  4. CAE (Certificate in Advanced English) – zkouška úrovně advanced. Většina univerzit ve Velké Británii uznává tuto zkoušku jako jeden ze vstupních požadavků.
  5. CPE (Certificate of Proficiency in English) – zkouška úrovně higher-advanced až proficiency. Vyšší zkoušku už složit nelze.

Existují ještě další tři zkoušky z obchodní angličtiny – BEC Preliminary – úroveň PET, BEC Vantage – úroveň FCE a BEC Higher – úroveň CAE. Ceny všech zkoušek se pohybují od 2.100,- Kč a složit je můžete 2-3x do roka.

Při všech zkouškách budete testováni z následujícího: čtení, psaní, poslechu a mluvení. V prosinci jsem skládala FCE a vypadalo to následovně:

Zkouška byla rozdělena do dvou částí – první byla v sobotu a na programu byl Speaking a Listening.

Speaking – ve “třídě” jsou dva zkoušející. Jeden se Vás ptá a druhý jen přihlíží a píše případné trestné bodíky – nebo něco na ten způsob. Probíhají otázky typu – odkud jste, co se vám líbí na městě, kde žijete nebo s čím pomáháte doma – to se zeptali mě a, popravdě, podařilo se jim mě nachytat. Potom dostanete dva obrázky, které porovnáte. Měla jsem štěstí – dva obrázky večírků, jeden v místnosti, druhý na pláži. Mohla bych vykládat desítky minut… J Nakonec dostanete jeden obrázek a společně se spolutrpícím sousedem o něm na dané téma hovoříte. Zase štěstí – letiště a co bychom tam dali – obchůdky, kavárny, kina atd. Ještě nám položili poslední otázku - kam bysme chtěli letět, kdybychom si mohli vybrat libovolnou destinaci. Bez váhání jsem vyhrkla, že je to definitivně Sydney – máme tam přece kolegy, ne? J Chtěla jsem to ještě trochu rozvést, ale už mě nenechali. Celkový dojem ze speakingu mám dobrý, není se čeho bát. V žádném případě jsem neměla problém “promluvit” potřebné minuty, spíše naopak.

Listening – pro mě původně nejméně obávaná část, ze které se stala noční můra. Připravte se na to, že budete ve velké místnosti s cca 15-ti lidmi (určitě bude někdo nachlazený a do poslechu bude kašlat) a poslech bude z kazet! Žádné cd v menší místnosti, ve které jste jen tři, jak jsem byla zvyklá z jazykovky. Budu se muset smířit s tím, že tato část určitě nebude ta nejsilnější ze zkoušky.

V úterý byl zbytek zkoušky – Reading, Writing a Use of English.

Reading – tady nejde poradit nic jiného, než abyste kladli důraz na slovní zásobu a natrénovali co nejvíc testů. Bývají tam různé zavádějící chytáky a fígle, o jejichž typu tak budete vědět. Důležité je celou dobu testu udržet pozornost a všímat si detailů.

Writing – píšete dvě “slohovky”. U první je téma i způsob psaní (dopis, článek, atd.) daný. U druhé máte na výběr z několika témat i typů. Určitě si něco vyberete, pro jistotu radím nachystat si třeba dvě témata a podle požadavku upravit na míru. Zaměřte se na to, co který styl vyžaduje (úvod a ukončení dopisu, různé fráze atd.). Inspiraci Vám poskytne učebnice určená pro přípravu na FCE. U mě to byla FCE Masterclass.

Use of English – pro mě nejprve velmi obávaná část, ale ve skutečnosti znovu jde jen o to, abyste měli jasno v gramatice, o slušnou slovní zásobu a natrénované testy.

Celkový dojem ze zkoušky mám takový, že počáteční strach za to nestál a že jsem ráda, že jsem nepodcenila přípravu. Trochu mě trápí, že na výsledky si budu muset ještě chvíli počkat. Nic jiného se taky dělat nedá – testy se posílají přímo do University of Cambridge. A na závěr si nemohu odpustit poděkování své skvělé lektorce, která se se mnou moc a moc natrápila: Díky Jani!

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.