přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Studium univerzity v zahraničí (USA, Velká Británie)

Přemýšlíte o studiu univerzity v zahraničí? Co všechno obnáší, jaké jsou požadavky na přijetí a jaké přináší výhody? Shrnuli jsme pro vás základní informace, které potřebujete o studiu v zahraničí vědět a které vám usnadní rozhodování. Studovat zahraniční univerzitu je totiž velký krok a musíte si být opravdu jistí, že jste na něj dobře připraveni.

Pokud máte jasnou představu o vysněné pracovní pozici a kariéře, pak je absolvování univerzity v zahraničí náskok před ostatními. Vysokoškolský titul ze zahraničí dobře vypadá i v životopise: Dokládá vaše jazykové dovednosti i schopnost a sebejistotu komunikovat v cizím jazyce.

Studiem v zahraničí také získáte nové přátele a další kontakty, které mohou pomoci při hledání budoucího zaměstnání. A v neposlední řadě máte odbornou kvalifikaci světové úrovně. To vše vám dodá obrovskou motivaci pro další směřování v životě.

Studenti slaví promoci na univerzitě

Jakou zemi vybrat – USA nebo Velkou Británii?

Než začnete hledat konkrétní školu, ujasněte si, kde chcete studovat. My ve STUDYLINE vám zajistíme studium na univerzitě v USA nebo Velké Británii, na které se specializujeme.

Vaše rozhodování by mělo začít u toho, jaký obor chcete v zahraničí studovat. Druhým zásadním faktorem jsou potom finance. Do úvah vezměte výši školného (a případného stipendia), ale i další nezbytné náklady: ubytování, běžný život, náklady na cestu…

 • Studium univerzity ve Velké Británii znamená výběr z více než 160 univerzit a 80 tisíc oborů. A také možnost využít některé ze stipendií pro zahraniční studenty. Oproti USA ušetříte na dopravě, na druhou stranu ale počítejte s tím, že třeba Londýn platí za jedno z nejdražších měst pro život a nedílnou součástí procesu přihlášky je doložení finančních prostředků ke studiu.
 • Studium univerzity v USA umožňuje vybrat si mezi veřejnými (obvykle levnějšími) a soukromými vysokými školami. A také zažít pravý „americký sen“. Vysokých škol je ve Spojených státech více než 4000 a hlavních studijních oborů potom asi 250. Cena jednoho roku studia začíná na 15 900 dolarech (po odečtení stipendia), nicméně součástí ceny už je i ubytování a strava na akademické půdě. Studium v USA vám také prodraží náklady na dopravu a cestování.

Jak postupovat při výběru univerzity v zahraničí?

Pozor na to, že studium vysoké školy v zahraničí s sebou nese požadavky na dostatečnou jazykovou úroveň (obvykle je nezbytný některý z mezinárodních testů). Pokud ta vaše ještě není dostatečná, zvažte, zda by studiu na univerzitě neměl předcházet například intenzívní jazykový kurz nebo jazykový pobyt v zahraničí, případně letní jazyková škola.

V rámci studia VŠ pak přemýšlejte nad tím, jestli do zahraničí vyrazit za celým studiem, tedy na několik let, nebo prožít v zahraničí třeba jen jeden semestr. To samozřejmě souvisí i s náklady na studium a vašimi finančními možnostmi. Také si pečlivě zjistěte, jaké jsou vstupní požadavky jednotlivých škol a jaké máte možnosti v oblasti financování vašeho studia. Detailně si nastudujte i proces podávání přihlášky.

A ještě před jejím finálním podáním si ověřte, jaké máte možnosti ubytování (a na kolik vás přijde), jaké jsou požadavky na vstup do země, jak finančně náročný je „běžný život“ v dané zemi.

Následně si musíte zajistit všechny potřebné dokumenty, nepromeškat důležité termíny a data, která musíte dodržet (registrace atd.). Není toho málo, že? Naštěstí vám s tím vším dokážeme pomoci. Ozvěte se nám: V celém procesu vás rádi zorientujeme a provedeme vás vším od výběru školy až po rezervaci letenek.

Kolik stojí studium vysoké školy v zahraničí?

Studium v ​​zahraničí není zdarma, životní náklady ale nutně nemusí překračovat to, co byste jinak utratili i doma. Měsíční náklady vždy závisí na životní úrovni v cílové zemi. Nicméně školné v zahraničí je obvykle mnohonásobně vyšší než v ČR.

Kromě poplatků za semestr, nájemného, ​​stravy, cestovních nákladů, oblečení, učebních materiálů, komunikace (mobilní telefon, internet atd.) by kalkulace měla zahrnovat i zdravotní pojištění, náklady na lékařskou péči a léky a náklady na volnočasové aktivity. Zohlednit musíte i cenu letenek, náklady na vyřízení studentského víza, očkování nebo nezbytné nákupy před odletem.

I tady vám ale dokážeme poradit a vyřídit vše potřebné pro získání vhodného stipendia, které rozpočtu výrazně uleví.

Studentka na univerzitě

Proč studovat univerzitu v zahraničí?

Na jedné straně nedocenitelné zahraniční zkušenosti, kontakty, obrovský progres v jazyce, na té druhé pak stesk po domově a možná i přerušení kontaktů a vztahů na několik let. Ostatně, mrkněte se na výhody a nevýhody sami.

Co získáte studiem zahraniční univerzity

 • Výrazně se zlepšíte v cizím jazyce.
 • Získáte kariérní výhodu po ukončení studia – na zahraniční univerzitu v životopise zaměstnavatelé slyší.
 • Shromáždíte mezinárodní zkušenosti. Studijní, životní, možná už i první pracovní.
 • Poznáte nové lidi, novou zemi a novou kulturu.
 • Vytvoříte si kontakty, vztahy, ze kterých pak budete čerpat další roky.
 • Stanete se nezávislejšími, flexibilnějšími – v budoucnu vás změny nevyděsí.
 • Kromě jazykových dovedností získáte i dovednosti pro budoucí profesi. Systém Bachelor-Master platí mezinárodně, jen u některých oborů musíte následně složit dodatečné zkoušky.

Co vás může zaskočit a na co pozor?

 • Dolehne na vás dvojitá zátěž: Studujete obor a zároveň i cizí jazyk.
 • Bude se vám nejspíš stýskat po domově.
 • Zatíží vás vysoké školné. Částečně ulevit ale může stipendium, proto při výběru VŠ berte v potaz i tento parametr.
 • Po ukončení studia a návratu domů (nebo přesunu do jiné země) se vás možná dotknou dodatečné zkoušky. Ty se týkají například lékařů nebo právníků.
 • Prožijete si velmi intenzívní a náročné týdny plné plánování. I tady vám ale dokážeme ulevit.
 • Budete se vyrovnávat s kulturními rozdíly.
 • Svůj život na několik let přesunete do zahraničí. A to samozřejmě vyžaduje odvahu. Zařizování, plánování a komunikace v cizím jazyce budou na začátku vyčerpávající.

Jak postupovat dál?

Máte obavy, že sami celý proces nezvládnete, něco zásadního přehlédnete, zapomenete? Jsme tady a rádi vám pomůžeme. Od roku 1999 jsme za studiem jazyků v zahraničí, novými zážitky i životními příležitostmi vyslali tisíce českých studentů. A takhle bude vypadat průběh:

 1. Společně se potkáme v některé z našich kanceláří. Na schůzce vám poradíme s výběrem univerzity a oboru, projdeme společně podmínky pro přijetí a poradíme, co vše bude nutné zařídit.
 2. Uhradíte administrativní poplatek za zprostředkování.
 3. Vyplníme s vámi přihlášku a spolu s dalšími dokumenty ji pošleme na školu/školy.
 4. Od škol/y obdržíte vyjádření a informace ke studiu.
 5. Až se rozhodnete pro konkrétní školu, dáme jí vědět a postaráme se o veškerou komunikaci.
 6. Společně projdeme možnosti ubytování a pomůžeme vám s rezervací letenek a vyřízením víza.
 7. Doplatíte cenu pobytu a objednaných služeb (ubytování, letenka, cestovní pojištění atd.)
 8. Před odletem se ještě jednou potkáme na předodletové informační schůzce.
© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.