přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Studium na střední škole v Kanadě

Podobně jako USA patří i Kanada k nejvyspělejším zemím světa s rozvinutou ekonomikou a krásnou přírodou. Nádherné zalesněné národní parky v severní oblasti či rozlehlé jezerní rezervace na jihu udělali z této země ráj všech milovníků přírody. Kanadu s populací kolem 32 mil. obyvatel tvoří 10 provincií a 3 teritoria. Celková rozloha je více než 9 miliónů km2. Země, historie, obyvatelé a hospodářství každé z provincií i každého teritoria jsou unikátní a Kanada je díky tomu velice pestrou zemí. V létě zde mohou denní teploty přesahovat 35°C, zatímco v zimě mohou klesnout až k -25°C. Kanadská vláda udržuje 38 národních parků a zhruba 2 miliony jezer. Tradiční pohostinnost a vstřícnost k cizincům, úchvatná příroda a vynikající vzdělávací systém vedou k jasnému závěru, že Kanada uspokojí i ty nejnáročnější studenty.

Studium a kanadský vzdělávací systém

V Kanadě najdeme dva odlišné školské systémy. Jeden je v provincii Quebeck a druhý ve zbývajících částech Kanady. Jinak je situace se školským systémem podobná jako v USA, tzn. nenajdeme zde dvě totožné školy. Obecně platí následující schéma:

Věk 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17 17/18
Odpovídající ročník v Kanadě 7 8 9 10 11 12
Název v Kanadě Junior High/Middle Grade High School Grade
Odpovídající ročník v Quebecku -- 8 9 10 11 --
Název v Quebecku High School Grade

Na většině kanadských škol je školní rok rozdělen do dvou semestrů, od září do ledna a od ledna do června. Během školního roku získávají studenti dle svých studijních výsledků tzv. kredity, které tvoří základ pro úspěšné zakončení střední školy. Kanada nabízí dva typy vyučování – academic (větší stupeň pokročilosti) a general (základní). Academic programu se účastní studenti s úmyslem pokračovat ve studiu na některé z univerzit či colleges. General program si vybírají studenti, kteří chtějí po jeho ukončení nastoupit do práce popř. pokračovat ve studiu na post-secondary college.

Školy v Quebecu nedělí školní rok do semestrů a Parochial school jsou zde brány jako soukromé, ve zbytku Kanady jsou však brány jako státní.

Některé Public a Parochial Schools nabízejí IB program nebo výuku ve francouzštině. IB program je International Baccalaureate program, který uznává většina univerzit po celém světě jako alternativu k High school programu. Je to program využívaný např. dětmi diplomatů, kteří se často stěhují a přesto chtějí dosáhnout kvalitního a uceleného středoškolského vzdělání.

Podmínky pro přijetí

Typ školy Věk ubytování
Public/Parochial Schools 13-18 Hostitelská rodina
Private Day Schools 13-18 Hostitelská rodina/studentská residence
French Speaking Schools 13-17 Hostitelská rodina
IB Program 16-18 Hostitelská rodina
Studijní výsledky Průměr známek na vysvědčení do 3,0
Úroveň Aj Good Intermediate, (min. 3 roky studia a průměr známek do 2,0)
Uzávěrka přihlášek Začátek studia v srpnu /září začátek studia v lednu
  do 31.5. do 30.10.

Cena programu v CAD

Program High School Školní rok Semestr
Kanada (Public - francouzština) CAD 10000 CAD 9500
Kanada (Public - angličtina) od CAD 16000 od CAD 10250

Víza

Pro studium na střední škole v Kanadě je potřeba zažádat o vízum. Podrobnosti týkající se žádosti o víza Vám rádi podáme v našich kancelářích, kde Vám zároveň pomůžeme připravit podklady pro víza. Samotnou žádost o vízum podává každý žadatel sám. Aktuální poplatky, formuláře, požadavky a změny najdete na www.canada.cz

© 1999 - 2018 STUDYLINE s.r.o., STUDYLINE Education Agency s.r.o., Uhelný trh 9, 110 00 Praha 1,
tel.: 224 233 428, e-mail: info@studyline.cz