přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

 Studium na střední škole v USA

Rok na střední škole v USA (kulturně výměnný program J1)

Proč se vydat na rok (nebo půl roku) studovat do USA? Nejde zdaleka jen o znalosti získané ve škole a markantní zlepšení znalosti angličtiny. Program J1 především cílí na kulturní výměnu, na vytvoření celoživotních přátelství a rozšíření všeobecného rozhledu. Studium v zahraničí je sérií zážitků a příležitostí, které se studentům českých středních škol zpravidla nenaskytnou.

USA jsou jednoznačně nejoblíbenější destinací pro studiu na střední škole v zarhaničí. Tento fakt je zapříčiněn v první řadě tím, že hostitelské rodiny státních škol ubytovávají studenty bez nároku na odměnu. Také školné hradí americká vláda. Tím se velmi snižují náklady na celý program. Dalším důležitým faktorem, který pomáhá k oblíbenosti právě USA je fakt, že USA patří ve vzdělávání ke světové špičce hlavně díky velkému počtu vynikajících univerzit. Studenti z celého světa, kteří chtějí dosáhnout mezinárodně uznávaného vzdělání, často volí ke studiu právě prestižní americké univerzity.

Náš tip:

Přečtěte si zkušenosti našich studentů, kteří právě v USA studují nebo studovali. Případně se podívejte na jejich recenze

Studium v rámci studijního programu J1 (též J1 Exchange) na některé z amerických státních škol je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších výměnných programů na světě, jehož hlavní výhodou jsou nižší náklady, jelikož školné je dotováno americkou vládou. Díky programu dobrovolnických hostitelských rodin mají studenti zároveň zdarma i ubytování se stravováním. Tím se J1 zásadně liší od studijního programu F1, jehož výhodou je výraznější variabilita.

 

Školu i rodinu totiž v tomto případě vždy pečlivě vybírá licencovaná, nezisková partnerská organizace v USA. Studenta může tato organizace umístit kamkoli v USA, nicméně při výběru bere samozřejmě v potaz profil studenta, jeho zájmy a záliby, aby se každý mohl při studiu realizovat i v jiných oblastech.

Za příplatek si navíc můžete vybrat tři preferované státy nebo region (tj. oblast 10 až 12 států) a agentura zajistí umístění do jednoho z nich. Pokud už bude kapacita obsazená, příplatek vám nebudeme účtovat.

Náš tip:

Šance na umístění do státu, kam byste se rádi podívali, zvýšíte, pokud přihlášku podáte nejpozději do konce prosince. 

Podmínky pro přijetí

Typ školy Věk Ubytování
Public Schools 15 - 18,5 (v době příletu) Dobrovolnická hostitelská rodina
Private Day Schools 13 - 18 Hostitelská rodina
Boarding Schools 13 - 18 Residence
Parochial Schools 13 - 18 Dobrovolnická hostitelská rodina
Studijní výsledky Průměr známek na vysvědčení do 3,0
Úroveň angličtiny Intermediate (min. 3 roky studia)
Zdravotní stav Výborný  
Uzávěrka přihlášek
do 30. 4. pro začátek studia v srpnu do 30. 9. pro začátek studia v lednu

Máte zájem o studium na střední škole v USA?

Objednejte si konzultaci, na které vás vyslechneme, vysvětlíme vám detaily a podmínky studia na střední škole v USA, zodpovíme všechny otázky a navrhneme nejlepší řešení.

Objednat konzultaci Recenze studentů  Přihláška ke studiu

 

Studium a americký vzdělávací systém

Školský systém v USA je velice odlišný od našeho a liší se také systémy v jednotlivých státech. Obecně platí, že na základní vzdělání (Elementary School Grade) přímo navazuje vzdělání středoškolské (High School Grade). Obecné schéma středoškolského systému v USA:

Věk 11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17 17/18
Odpovídající ročník v USA 6 7 8 9 10 11 12
Název Junior High School Grade Senior High School Grade
Věk Odpovídající ročník v USA Název
11/12 6 Junior High School Grade
12/13 7
13/14 8
14/15 9 Senior High School Grade
15/16 10
16/17 11
17/18 12

Školní rok je rozdělen do dvou semestrů, 1.semestr je od konce srpna do prosince a 2.semestr je od ledna do června. Kromě letních prázdnin jsou ještě dvoutýdenní prázdniny na konci prosince a týdenní prázdniny v březnu nebo dubnu. Školní vyučování většinou začíná v 8 hodin a končí v 15 hodin. Rozvrh hodin je každý den stejný a tvoří jej vybraných 6-7 předmětů. Předměty si studenti vybírají s pomocí studentského koordinátora a poradce ve škole. Některé předměty jsou povinné (např. historie USA, angličtina), jiné si student volí. Představu o tom, které předměty student upřednostňuje, by měl mít již při podání přihlášky, na základě které bude naše partnerská agentura vybírat vhodnou školu. Během školního roku získávají studenti dle svých studijních výsledků tzv. kredity, které tvoří základ pro úspěšné zakončení střední školy. Úspěšné zvládnutí střední školy závisí více na aktivitě ve třídě, vypracování úkolů a výsledcích pravidelných testů než na závěrečné zkoušce.

Získat maturitní vysvědčení (High School Diploma) na americké škole je možné. Vždy záleží na konkrétní škole a studentovi, zda mu bude umožněno složit maturitu. Většinou je vyžadováno alespoň dvouleté studium na střední škole v USA. Maturitu je možné složit pouze na Private Schools. Většinou studenti absolvují školní rok na Public school, vrátí se do ČR a znovu se přihlásí do programu na Private school.

U výměnného programu Public High School (J-1 visa) probíhá výběr rodiny a školy v režii amerického organizátora na základě profilu studenta. Umístění může být kdekoliv po celých Spojených státech. Za příplatek lze zvolit umístění v jednom z pěti regionů v USA a nebo v jednom ze 3 vybraných státech USA. To však nelze garantovat, pokud se umístění ve zvoleném regionu nebo státu nezdaří, poplatek se neúčtuje. Pokud máte zájem o umístění ve zvoleném státě (např. Florida, Californie, atd.) doporučujeme se přihlásit do programu do konce roku (prosinec).

Cena programu Public High School (J1 visa - výměnný program) - přihlášky do 30. 4. (30. 9.)

Program Public High School (J-1 visa) Školní rok Semestr
Public High School USD 8600 USD 8100

Další náklady programu:
- zdravotní pojištění na celý školní rok - USD 990, semestr - USD 500
- pozdní podání přihlášky po termínu pro podání přihášky - USD 500
Volitelné příplatky:
- výběr regionu v USA - USD 1500 - 2000

Ostatní náklady:
- vízový poplatek USD 185, SEVIS fee (nevratný poplatek U.S. Department of Homeland Security) USD 220
- letenka - záleží na destinaci pobytu v USA - obvykle se pohybuje mezi 20 - 30 tis Kč
- doporučené kapesné je min. USD 300 / měsíc pobytu (telefonování, školní obědy, doprava do školy, učebnice a pomůcky, výlety, hygiena, vstupné - divadlo, kino, posilovna atd.).

Cena programu Public / Private High School (F-1 visa)

Program Public / Private High School (F-1 visa) Školní rok Semestr
Public High School od USD 20 000 od USD 14 000
Private Boarding School (ceny po stipendiu) od USD 20 000 od USD 18 000

Víza

Pro studium na střední škole ve Spojených státech amerických je potřeba zažádat o vízum J1 nebo F1. Podrobnosti týkající se žádosti o víza Vám rádi podáme v našich kancelářích, kde Vám zároveň pomůžeme připravit podklady pro víza. Samotnou žádost o vízum podává každý žadatel sám. Aktuální informace o poplatcích a vízech naleznete na https://cz.usembassy.gov/cs/

 
© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.