přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

 

Studium na střední škole v USA

Rok na střední škole v USA

USA jsou jednoznačně nejoblíbenější destinací programu High School. Tento fakt je zapříčiněn v první řadě tím, že hostitelské rodiny státních škol ubytovávají studenty bez nároku na odměnu a tím se velmi snižují náklady na celý program. Dalším důležitým faktorem, který pomáhá k oblíbenosti právě USA je fakt, že USA patří ve vzdělávání ke světové špičce hlavně díky velkému počtu vynikajících univerzit. Studenti z celého světa, kteří chtějí dosáhnout mezinárodně uznávaného vzdělání, často volí ke studiu právě prestižní americké univerzity.

Podmínky pro přijetí

Typ školy Věk Ubytování
Public Schools 15 - 18,5 (v době příletu) Dobrovolnická hostitelská rodina
Private Day Schools 13 - 18 Hostitelská rodina
Boarding Schools 13 - 18 Residence
Parochial Schools 13 - 18 Dobrovolnická hostitelská rodina
Studijní výsledky Průměr známek na vysvědčení do 3,0
Úroveň angličtiny Intermediate (min. 3 roky studia)
Zdravotní stav Výborný  
Uzávěrka přihlášek
Začátek studia v srpnu Začátek studia v lednu
  (do 15.4.) prodlouženo do 27.4. do 15.10.

Máte zájem o studium na střední škole v USA?

Objednejte si konzultaci, na které vás vyslechneme, vysvětlíme vám detaily a podmínky studia na střední škole v USA, zodpovíme všechny otázky a navrhneme nejlepší řešení.

  Objednat konzultaci  

Studium a americký vzdělávací systém

Školský systém v USA je velice odlišný od našeho a liší se také systémy v jednotlivých státech. Obecně platí, že na základní vzdělání (Elementary School Grade) přímo navazuje vzdělání středoškolské (High School Grade). Obecné schéma středoškolského systému v USA:

Věk 11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17 17/18
Odpovídající ročník v USA 6 7 8 9 10 11 12
Název Junior High School Grade Senior High School Grade

Školní rok je rozdělen do dvou semestrů, 1.semestr je od konce srpna do prosince a 2.semestr je od ledna do června. Kromě letních prázdnin jsou ještě dvoutýdenní prázdniny na konci prosince a týdenní prázdniny v březnu nebo dubnu. Školní vyučování většinou začíná v 8 hodin a končí v 15 hodin. Rozvrh hodin je každý den stejný a tvoří jej vybraných 6-7 předmětů. Předměty si studenti vybírají s pomocí studentského koordinátora a poradce ve škole. Některé předměty jsou povinné (např. historie USA, angličtina), jiné si student volí. Představu o tom, které předměty student upřednostňuje, by měl mít již při podání přihlášky, na základě které bude naše partnerská agentura vybírat vhodnou školu. Během školního roku získávají studenti dle svých studijních výsledků tzv. kredity, které tvoří základ pro úspěšné zakončení střední školy. Úspěšné zvládnutí střední školy závisí více na aktivitě ve třídě, vypracování úkolů a výsledcích pravidelných testů než na závěrečné zkoušce.

Získat maturitní vysvědčení (High School Diploma) na americké škole je možné. Vždy záleží na konkrétní škole a studentovi, zda mu bude umožněno složit maturitu. Většinou je vyžadováno alespoň dvouleté studium na střední škole v USA. Maturitu je možné složit pouze na Private Schools. Většinou studenti absolvují školní rok na Public school, vrátí se do ČR a znovu se přihlásí do programu na Private school.

U výměnného programu Public High School (J-1 visa) probíhá výběr rodiny a školy v režii amerického organizátora na základě zaměření, koníčků a zájmů studenta. Umístění může být kdekoliv po celých Spojených státech. Za příplatek lze zvolit umístění v jednom z pěti regionů v USA a nebo v jednom ze 3 vybraných státech USA. To však nelze garantovat, pokud se umístění ve zvoleném regionu nebo státu nezdaří, poplatek se neúčtuje. Pokud máte zájem o umístění ve zvoleném státě (např. Florida, Californie, atd.) doporučujeme se přihlásit do programu do konce roku (prosinec).

Cena programu Public High School (J-1 visa - výměnný program) - přihlášky do 15.4. (15.10.)

Program Public High School (J-1 visa) Školní rok Semestr
Public High School, umístění kdekoliv v USA USD 5500 USD 5000

Další poplatky:

  • zdravotní pojištění školní rok - USD 815, školní semestr - USD 450
  • SEVIS fee (nevratný poplatek U.S. Department of Homeland Security) - USD 180
  • 4denní orientace v NY (termíny: 31.7. - 3.8., 8.8. - 11.8., 22.8. - 25.8.) - USD 655 
  • výběr jednoho ze čtyč regiónů (East, South, Central, West) - USD 500
  • výběr země v USA USD 500, pro Floridu a Californii - USD 700
  • prodloužení programu (ze semestru na celý školní rok) - USD 500
  • pozdní podání přihlášky (po 15.4. nebo 15.10.) - USD 500
  • doporučené kapesné - USD 300 / měsíc pobytu.

Cena programu Public / Private High School (F-1 visa) - přihlášky do 15.6. (15.10.)

Program Public / Private High School (F-1 visa) Školní rok Semestr
Public High School, Miami, Florida * USD 22500 USD 13800
Public High School, Phoenix, Arizona * USD 20800 USD 13000
Public High School, Tacoma, Washington * USD 20500 USD 13500
Public High School, Ontario, California * USD 22800 USD 14000
Public High School, Red Creek, New York * USD 17300 USD 11300
Public High School, všechny lokality od USD 14500 od USD 10500
Private Day School, všechny lokality od USD 18000 od USD 11250
Private Boarding School, všechny lokality od USD 30500 od USD 18000

Víza

Pro studium na střední škole ve Spojených státech amerických je potřeba zažádat o vízum J1 nebo F1. Podrobnosti týkající se žádosti o víza Vám rádi podáme v našich kancelářích, kde Vám zároveň pomůžeme připravit podklady pro víza. Samotnou žádost o vízum podává každý žadatel sám. Aktuální informace o poplatcích a vízech naleznete na https://cz.usembassy.gov/cs/

  Objednat konzultaci  

Zkušenosti některých našich studentů:

"Chtěla jsem Vás pozdravit z Wisconsinu a poděkovat za všechny služby vaší agentury. Nemohla jsem si totiž představit svůj exchange rok líp, než jaká je skutečnost. Ze začátku všechno nebylo úplně nejlepší, upřímně, bylo to těžší, než jsem si představovala. Lidi na škole, která má více než 2100 studentů, moc nedbají, že přibyl jeden další student, a tak jsem si připadala dost neviditelná. Naštěstí moje host rodina je naprosto úžasná, a tak jsme společně všechny problémy překonali.

Místo tancování jsem se začala věnovat skokům do vody a už jsem zažila spoustu typicky amerických svátků jako Labor day, Halloween, Thanksgiving a Vánoce. Moje americké Vánoce byly úžasné. Dostala jsem spoustu dárků a to nejen od svojí host rodiny, ale i od babiček, dědečků, tetiček a podobně. Opravdu jsem si připadala jako člen rodiny. Na svojí škole jsem nakonec našla i spoustu kamarádů, takže teď už můžu říct, že mi Neenah High School bude určitě příští rok chybět.

Dneska jsem měla poslední den prvního semestru, takže se přesouvám do druhé poloviny pobytu. Už za první pololetí jsem toho zažila tolik. Byla jsem hned první týden v Mall of America v Minnesotě, viděla jsem jedno z Velkých jezer, byla jsem lyžovat (bohužel Wisconsin moc hor nemá :D), byla jsem v Madisonu, Milwaukee, viděla jsem americkou svatbu a spoustu dalšího. Ani si teď na všechno nevzpomenu. Mám i hrozně moc plánů na druhé pololetí. S rodinkou pojedeme v březnu na výlet do Arizony a do Chicaga. Zažiju Graduation, prom. senior trip, další dva jiný školní tance. Je toho na plánu strašně moc a já jsem opravdu šťastná, že tohle můžu zažít. Jako bonus k tomuto roku dostanu ještě opravdovou americkou maturitu.

V USA má každá škola jiný počet předmětů na den. Já jsem měla každý den sedm vyučovacích hodin se sedmi předměty (a půl hodiny na oběd - celkově škola byla od 7:50 do 3:20). Na tyto předměty jsem chodila celý první semestr a ve druhém semestru jsem měla jiných sedm předmětů. Maturita, jak jí známe z ČR v USA není. Studenti musí nasbírat dostatečný počet kreditů (povinných i nepovinných), aby mohli získat High School Diploma - žádná ústní zkouška není. V případě exchange studentů tedy hodně záleží na tom, kolik kreditů americká škola uzná z české školy. Já jsem si nakonec musela vybrat i předměty třeba s 2. ročníkem, abych získala povinný kredit ze speech a podobně. Jestli chce exchange student získat maturitu v USA, je nutné, aby se na tom se školou domluvil ještě před začátkem školního roku, aby se podle toho naplánoval rozvrh a na konci se nezjistilo, že kreditů není dostatek (ten kreditový systém je obdoba toho, co zname z VŠ v ČR).

Vaší agenturu chválím kudy chodím. Na facebooku je skupina exchange studentů z Česka a Slovenska, tak jsem Vás tam doporučovala. Jedna holčina mi pak psala, že u Vás má podepsanou smlouvu. Ještě jednou chci za všechno hrozně moc poděkovat. Klára"

"Eliška z Prahy se věnovuje sportovnímu tanci od maička, v USA se ji podařilo umístit do rodiny a školy tak, že se i v USA mohla svému hobby věnovat i nadále. Smozřejmě "po americku" v týmu amerických roztleskávaček.... "

"Vojta, hokejový brankář, odjížděl na výměnný program na stántí školu v Californii s velkým předstihem. Rodina bydlela na předměstí San Chose a byla to skutečně zapálená hokejová rodinka - otec trenér, 2 synové hokejisté. Vojta odjížděl o měsíc dříve, aby stihl hokejový přípravný kemp před sezonoou a také svadbu nejstaří sestry:-)."

"Adam studoval v L.A. v Californii na státní škole a během pobytu se věnoval skatebordingu, rychle se seznámil a dostal do kolektivu spolužáků a kamarádů, se kterými denně trénoval a věnoval se svému hobby. Pobyt mu znepřijemnila zlomenina kotníku ze sportu. Díky kvalitní pojistce, která pokryla veškeré náklady na léčbu, a která dle jeho americké rodny byla lepší než měli oni sami, si i přes tuto nepříjemnost pobyt užil a ocenil hlavně vylepšnou angličtinu, nové kamarády a zkušenosti, které v USA nasbíral."

"Chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za DOKONALÉ zprostředkování Programu High School v USA pro našeho syna. Syn už je po roce pobytu v Lansingu zpátky doma plný nadšení, dojmů, nových zážitků a zkušeností a každopádně vybaven jazykovými znalostmi, o které šlo především...

Před první návštěvou Vaší agentury jsem také navštívila několik dalších společností zabývajících se jazykovými pobyty pro studenty, ale většinou jsem nedostala informace úplné, někdy byly odpovědi docela zavánějící, a u jedné konkurenční brněnské agentury jsem na několik mých klíčových otázek ani odpovědi neobdržela...

Už od prvního kontaktu s brněnskou pobočkou Vaší agentury jsem byla velice mile překvapená rychlostí komunikace a obdržením všech potřebných informací. I když jsme se pro studijní pobyt v USA rozhodli až na poslední chvíli, což bylo v březnu roku 2012, a uzávěrka přihlášek byla do 31.03.2012, díky velké ochotě a pomoci slečny Kuncové z brněnské pobočky, jsme vše potřebné vyřídili během několika dní, přihlášku jsme odeslali v termínu a syn byl během 3 dnů zařazen do programu, a v srpnu 2012 odlétal na roční pobyt do USA. Skvělá práce! (Možná stojí za zmínku, že synovi bylo při odletu do USA čerstvých 16 let a v červnu 2012 dokončil povinnou školní docházku, to jen jako tip nebo motivace pro ostatní rodiče... ;-))

Během celého synova pobytu v USA bylo vše v naprostém pořádku a ze strany agentury jsme byli pravidelně informováni o studijních výsledcích. Prostě to celé od začátku až do konce nemělo žádnou chybu...:-D

Ještě jednou Vám tímto děkuji za perfektní práci a Vaší agenturu vřele doporučuji každému, kdo má o studijní pobyt v zahraničí zájem. Jste vážně profesionálové ve svém oboru!!

S úctou
Molinová"

 

© 1999 - 2018 STUDYLINE s.r.o., STUDYLINE Education Agency s.r.o., Uhelný trh 9, 110 00 Praha 1,
tel.: 224 233 428, e-mail: info@studyline.cz