přejít na hlavní menu

Jak jsem se posunul v angličtině za 3 měsíce?

Některá rozhodnutí jsou v životě lehčí a jiná těžší. Tohle moje rozhodnutí patřilo k těm těžším. Chtěl jsem se posunout v angličtině, ale s mojí pracovní vytížeností a malým synem doma jsem spíše jen snil o tom, že se jednou zbavím statusu věčného začátečníka a profesně se výrazně posunu, třeba i za hranice republiky. Přišel loňský rok a já tohle věčné trápení konečně vyřešil.

Věnuji se marketingu a i když je to perspektivní obor, rozhodně jsem se nechtěl nastavováním reklam živit celý život. Věděl jsem, že pokud se budu chtít posunout zase o kus dál, je nedostatečná znalost angličtiny to, co mě stále brzdí v rozvoji. Proto jsem se rozhodl, že odjedu do Anglie, kde se naučím anglicky mnohem rychleji.

V managementu se tomu říká “velké gesto”. Jednoduše uděláte velký závazek, například se s kamarádem přihlásíte do kurzů angličtiny a zaplatíte ho. To je již takový závazek, ze kterého není snadné ustoupit. Jednak byste zradili kamaráda a také přišli o peníze za kurz.

individuální hodina  milner

Já jsem toto “velké gesto” vygradoval tím, že jsem si objednal u agentury Studyline jazykový pobyt v Anglii. Pak jsem začal řešit, jak se na pobyt připravit, protože jsem anglicky mluvil naposledy ve škole a moje úroveň nebyla ani tak dobrá, abych se zvládl dopravit sám z letiště do hostitelské rodiny. Děsilo mi, že jsem věčný začátečník, a že mám jen 3 měsíce do odletu do Británie.

Proto jsem se rozhodl, že u Studyline absolvuji ještě výuku angličtiny v ČR, v Praze. Začínal jsem od úplných základů “I´m, You are…”, ale lektor Radim Thiel se mě ujal naprosto fantasticky. Vyfasoval jsem jen dva listy nepravidelných sloves a chytrých taháků, které jsme ve výuce používali. Překvapilo mě, že jsme se neučili gramatiku z učebnice, ale rovnou z praxe, tedy výrazně odlišně od toho, jak se to tady ve školách dělá.

Dítě se také naučí mluvit a nepotřebuje gramatické poučky. Jazyk je prostě potřeba používat, jen tak se vám dostane pod kůži. Právě proto mě bavila intenzivnější forma výuky, kdy se stihne hlava přepnout do jiného jazyka. A dokonce jsem po pár týdnech zjistil, že mě baví domácí úkoly a nevadí mi, že si musím o hodinu dřív přivstat, abych stihl práci i výuku angličtiny. Co mě ale motivovalo byl progres, který jsem na sobě viděl. Samozřejmě mě kupředu hnal i můj osobní závazek a blížící se termín odjezdu do Velké Británie.

velká británie  pokoj

Nebudu to napínat, výuku angličtiny v Praze jsem po přibližně po 3 měsících zakončoval s výsledkem, že jsem téměř o dvě úrovně angličtiny dál, než jsem byl na začátku. Neříkám, že bych po třech měsících mohl dělat lektora, ale naučil jsem se potřebné základy, zbavil se strachu z mluvení a dokázal se domluvit na potřebných věcech. Což je, podle mě, cíl většiny z nás.

S následujícím šesti týdenním pobytem v Anglii od Studyline, jsem se pak posunul ještě dál a kromě certifikátu Intermediate, získal pár dobrých přátel. Také už mi nedělá problém sledovat seriál v Angličtině s anglickými titulky.

Aktuálně se náš firemní web překládá do angličtiny a díky jednomu “velkému gestu” v loni na podzim se brzy dostaneme i na trhy v zahraničí.

Abych vše shrnul, výuka angličtiny mě stála čas, energii a peníze, ale je to pro mě investice s obrovskou návratností, kterou mohu jen doporučit. Studyline se mi jako lektor a partner při studiu doopravdy osvědčila, ať už se jedná o kurzy angličtiny v Praze nebo jazykové pobyt v Anglii.

Děkuji všem lidem, kteří za agenturou stojí. Pokud se v budoucnu rozhodnu úroveň angličtiny posunout ještě dál, jste pro mě jasná volba.

Samuel Hornek
Marketing and project manager

 

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.