přejít na hlavní menu

Kanada ulehčí mladým Čechum práci i studium, ČTK

Mladým Čechům, kteří mají zájem až rok studovat nebo pracovat v Kanadě, se rýsuje naděje, že se jim zjednoduší administrativní řízení. Předpokládá to dohoda mezi ČR a Kanadou, kterou se bude dnes zabývat vláda.

Počítá se hlavně s úpravou správních poplatků. Na české straně jde o bezplatné vydaní víza k pobytu na 90 dní a na kanadské o bezplatné vydání tzv. doporučujícího dopisu, dále víza, pokud bude vyžadováno, a následně i povolení k zaměstnání. Přesto dohoda umožňuje každé zemi poplatek opět zavést. „Na této možnosti kanadská strana v průběhu jednání trvala,“ uvádí se ve vládním materiálu.Dokument se týká lidí obou zemí ve věku 18 až 35 let, kteří chtějí získat praxi v podnicích nebo absolvovat část studia, poznávat zemi s možností příležitostné práce. „Tímto způsobem budou moci mladí lidé získat i určité finanční prostředky na pokrytí části nákladů spojených s pobytem,“ uvádí se v materiálu.

Uchazeči musí splnit určité podmínky: prokázat dostatek peněz na začátek svého pobytu i předem sjednané zdravotní pojištění či příslib pracovní smlouvy, případně doklad o zápisu ke studiu. Kanada předběžně oznámila, že na začátku počítá se 400 mladými lidmi na každé straně.

Lze získat maximálně dva pobyty, které však nesmějí bezprostředně na sebe navazovat a musí být v různých kategoriích - například jeden studijní a druhý pracovní.

Dohoda je mezinárodní smlouvou tzv. prezidentského charakteru a k její ratifikaci hlavou státu je třeba souhlasu obou komor parlamentu. Obavu, zda se legislativní proces stihne v tomto volebním období, vyjádřil včera pro ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Zdroj: ČTK

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.