přejít na hlavní menu

Letní studijní a pracovní pobyty v Evropě

Kdo ze studentů by nechtěl přes léto vycestovat do zahraničí za studiem cizího jazyka a pokud možno si během pobytu něco přivydělat? Podobné úvahy jistě napadají také nejednoho z pracujících. Jaké jsou tedy možnosti? Široké - od studia nejrozšířenější angličtiny, přes němčinu, francouzštinu až po italštinu - vlastně záleží nejvíce na tom jakou zemi či jazyk preferujete.

Anglicky během léta na Maltě

Libovolná je i délka studia, můžete jet jako na dovolenou třeba jen na dva týdny nebo se v jazyce zdokonalovat po celé léto. Nejčastěji se jezdí za studiem angličtiny do Velké Británie, Irska. Stále více příznivců si získává báječná dovolenková destinace Malta.

Pro ty, kteří zbožňují teplo, slunce, pláže, koupání v moři a chtějí se zároveň zdokonalit v angličtině, je právě Malta výtečnou volbou. Jedinou zdánlivou nevýhodou Malty by mohla být její malá rozloha. Při delším pobytu se nabízí otázka co zde kromě studia, slunění a vodních radovánek celou dobu dělat, když většinu zajímavostí stihnete shlédnout během čtrnácti dní.

Pokud máte větší touhu poznávat nové než relaxovat na pláži, pak by pro Vás Velká Británie či Irsko mohly být lepším cílem. Pravdou je, že se středoevropskou představou o letním počasí jsou obě země trochu na štíru, což nutně neznamená, že pobyt strávíte v pláštěnce či pod deštníkem, ale slunečné středomoří to zkrátka není. Británie a Irsko však nabízejí kromě poznávání města, ve kterém studujete, také možnost během volných chvil objevovat blízké okolí.

Nejčastější typy studia

Studium ve všech těchto třech zemích, ale i ostatních zemích jako je např. Španělsko, Rakousko, Francie atd. může být v různých intenzitách, v kombinaci s konverzacemi, lekcemi obchodního jazyka, v menších skupinách (tzv. minigroup) nebo individuálně (one-to-one).

Dalšími možnostmi jsou specializované kurzy Business English / German, kurzy pro rodiče s dětmi (tzv. Family Package) a kurzy pro studenty s věkem 30+.

Ke studiu jazyka si v některých destinacích ještě lze přidat lekce golfu, tenisu, flamenka, vaření, umění, literatury apod. Studenti angličtiny, kteří by měli zájem během léta zúročit své znalosti a složit některou z Cambridgeských zkoušek však čeká zklamání - přípravné kurzy začínají pouze v lednu, březnu a září.

Práce a studium

Díky vstupu ČR do Evropské unie se nám v některých členských zemích otevřela možnost legálně pracovat. Původně šlo o Velkou Británii, Irsko a Švédsko, ke kterým se nedávno připojili Španělsko, Finsko a Portugalsko. Další zemí, která chce postupně uvolňovat pracovní trh je Francie. K odstranění omezení v ostatních členských státech EU by mělo dojít nejpozději v roce 2011. V současnosti největší počty zájemců směřují do Velké Británie a Irska.

Je několik možností jak v těchto zemích získat práci. První je nechat si nalézt práci ještě před odjezdem z ČR nebo si alespoň nechat zajistit asistenční služby (ty se velmi dobře kombinují se studiem) prostřednictvím některé z agentur. Také můžete spoléhat na pomoc případných známých v zahraničí nebo na své vlastní schopnosti. Aby hledání práce bylo úspěšné měli byste splňovat následující podmínky:

  • minimálně konverzační úroveň angličtiny
  • ochota zůstat u zaměstnavatele alespoň tři měsíce
  • předchozí zkušenost s požadovanou prací.
  • Měli byste též mít připravené tyto dokumenty:
  • strukturovaný životopis v angličtině
  • reference z oblastí kde budete práci hledat
  • hodí se i charakterová reference.

Jakou práci máte očekávat? Drtivá většina začíná jednoduchými pracemi např. jako číšník/servírka, mytí nádobí, pokojská, práce v supermarketu, prodavač/prodavačka, pomoc v kuchyni a jiné.

Další z možností jak vycestovat je i au pair program (ve velké většině programů pouze pro slečny), který např. v Irsku je možné zkombinovat se studiem a jsou na něj velmi pozitivní ohlasy.

Můžete se obrátit na specializované agentury

Jestli jste dříve nikdy v zahraničí nepobývali, doporučuji se spolehnout na agenturu, která se těmito pobyty dlouhodobě zabývá, probere s vámi všechny možnosti a na základě vašich požadavků a schopností zhodnotí reálnou šanci na zaměstnání a doporučí vhodný program. Určitě se chcete vracet povzbuzeni o pozitivní zkušenost, nové poznatky, přátele z celého světa a nějakým tím výdělkem.

 

© 1999 - 2020 STUDYLINE s.r.o.