přejít na hlavní menu

Stále více lidí uvažuje o práci v zahraničí, portál ihned.cz

Stále více lidí uvažuje o práci v zahraničí

Vstup do EU nám otevřel dveře na trh práce do některých zemí. A to nás, zdá se, láká stále více. A koho práce v zahraničí láká nejvíce? Jednoznačně mladé lidi ve věku mezi 20 a 29 lety, svobodné, bezdětné a v převážné většině muže. Motivem vycestování za prací do zahraničí je nejen vidina vyšších výdělků, ale také možnost zdokonalení jazykových znalostí a poznání nových kultur. Nejoblíbenějšími zeměmi, kde by Češi chtěli pracovat jsou Německo a Velká Británie, následované USA a Irskem. Zájem o práci v zahraničí podle výzkumů veřejného mínění roste, a zatímco v roce 2003 uvažovalo o práci v zahraničí pouze 6% oslovených, v roce minulém to bylo již 12%.

Zdroj: článek "Dvanáct procent občanů ČR chce pracovat v cizině" z portálu www.ihned.cz (25.1.05)

Britský poslanec chce od Blaira vysvětlení podvodů kolem práce

LONDÝN 25. ledna (zpravodaj ČTK) - Britský labouristický poslanec Jim Sheridan dnes řekl BBC, že bude od premiéra Tonyho Blaira požadovat vysvětlení situace kolem podvodů na českých a slovenských žadatelích o práci. Reagoval tak na reportáž BBC, podle níž mnoho lidí bylo podvedeno a přišli o peníze.
BBC také dnes uvedla, že tito lidé sice kontaktovali britskou policii, ale ta se prý zdráhá záležitost vyšetřit.

Podle nedávné reportáže televize BBC se podvody týkají falešných slibů zprostředkování práce a podvedení se museli rozloučit i s desítkami tisíc korun. Takových oklamaných lidí z Česka či Slovenska jsou "možná až stovky", uvedla televize. Policie však není s to přesné údaje podat. České či slovenské velvyslanectví uvádějí, že se na ně s těmito problémy mnoho lidí neobrací. Některé zdroje hovoří o rozsáhlé mafii, jiné nevylučují, že jde možná o jednu, dvě party. Způsob práce podvodníků přitom bývá průhledný - žádná adresa, schůzky v restauracích či kavárnách, kontakt jen mobilními telefony, peníze dopředu a v hotovosti. Celkem se zatím v Británii podle loňských údajů registrovalo na 13.000 pracovníků z Česka a Slovenska.

Zdroj: článek "Britský poslanec chce od Blaira vysvětlení podvodů kolem práce" z portálu www.ihned.cz (25.1.2005)

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.