přejít na hlavní menu

MF Dnes, Pavla Foglová

Při studiu jazyků v zahraničí mohou mladí lidé také pracovat, cestovat či sportovat 

Zahraniční pobyty si volí stále více mladých lidí. Mohou si vybírat z různých délek pobytů od dvou týdnů až po několikaleté studium na univerzitách a také z různých typů pobytů od jazykových nebo odborných přes studium spojené s prací, au pair až po čistě pracovní pobyty.

V zásadě je bezpečnější a výhodnější zařizovat zahraniční studium prostřednictvím specializovaných agentur. Má to celou řadu výhod:

  • agentury běžně dostávají od jednotlivých zahraničních škol lepší ceny za kurzy, když se student zapíše sám většinou musí platit oficiální, tzn. vyšší cenu
  • v případě problémů, se může student obrátit na pracovníky agentury
  • před odjezdem získá student hodně užitečných informací a kontaktů o zemi studia
  • informace a pomoc se při vyřizování víza, pokud je to nutné

 

Zkušenosti agentur šetří čas i peníze

Dalším kladem je možnost využít zkušeností agentur například v souvislosti s poměrně náročnou vízovou procedurou do některých zemí mimo EU, především Austrálie, USA a Kanady. “Vízovou žádost je nutné velmi precizně připravit. Většina agentur má dlouholeté zkušenosti s vyřizováním víz, a proto je schopna pomoci připravit vízovou žádost přesně podle požadavků ambasád.” informuje ředitel pražské pobočky společnosti Studyline Jaroslav Tykal.

Jak poznat dobrou agenturu? Například tak, že se snaží o osobní přístup během podávání informací a při vyřizování zvoleného pobytu nebo programu v zahraničí. Důležitým faktem je dlouhodobá činnost agentury, vlastní propagační materiály a přehledné webové stránky. Dále že její pracovníci vždy vyslechnou představy zájemců o vycestování a dokážou realisticky zhodnotit jejich šance na získání víza. Velkou výhodou pro klienty jsou zástupci agentury v řadě měst jednotlivých zemí, kde se snaží vytvořit pro své klienty zázemí hned po příjezdu i v průběhu celého pobytu. A v neposlední řadě se solidní agentura pozná třeba i podle toho, že si neúčtuje vlastní registrační poplatky nebo že její zaměstnanci sami studovali či navštívili jednotlivá místa a spolupracující školy.

Jak vybrat školu a kurz

Při výběru je třeba si ujasnit naše představy o studiu. Musíme tedy zvážit hlavně to, na jaké úrovni je naše znalost jazyka, zda se chceme věnovat pouze jazyku, nebo později třeba studovat nějaký odborný kurz, případně univerzitu, dále kolik hodláme do studia investovat a zda je pro nás prioritou studium, nebo máme záměr spojit je s poznáváním života v té které zemi, a nebo zda chceme při studiu pracovat.

Studium v Austrálii – ideální lokalita pro studium a práci

“Jedním z ideálních míst, kde mohou zájemci spojit studium anglického jazyka s prací a zároveň prožít spoustu dobrodružství a obohatit se o nezapomenutelné zážitky a zkušenosti, je Austrálie. Každý kousek Austrálie je pro Evropana exotický a naprosto unikátní svou různorodostí a rozmanitostí na relativně malé ploše. Je zde také mnoho rostlin a živočichů, kteří nežijí už nikde jinde na světě,” doporučuje Jaroslav Tykal.

Pro studium v Austrálii platí, čím severnější místo, tím tepleji; čím větší město, tím větší výběr škol a práce, více možností kulturního vyžití a také samozřejmě vyšší životní náklady (Melbourne, Sydney); čím menší město, tím pohodovější atmosféra a více klidu na studium a nižší náklady na pobyt (Brisbane, Cairns, Gold Coast, Adelaide, Perth). Pro studenty, kteří se současně chtějí věnovat sportu, je pro surfaře rájem Gold Coast, pro potápěče Cairns (blízko je Great Barrier Reef), pro lyžaře Melbourne, odkud je v zimě možné jezdit do Snowy Moutains.

Můžeme studovat téměř všude

“Agentura Studyline se specializuje na zprostředkování studijních pobytů, Au pair pobytů a pracovních programů v zahraničí,” vyjmenovává Jaroslav Tykal a dodává: “mezi stále populárnější patří studijní pobyty v Austrálii, při kterých mohou studenti pracovat v rozsahu 20 hodin týdně - ročně odjíždí do Austrálie studovat okolo 2500 Čechů a Slováků. Studovat mohou jazyk (od obecné angličtiny až po mezinárodně uznávané certifikáty), odborné kurzy v rozmanitých oborech (Business, PR, IT, Graphic Design, Tourism, Hospitality, Child Care a další) a také univerzity. Výhodou jsou nižší životní náklady, nevýhodou oproti studiu v Evropě je nutnost vyřizování víza a nákladnější doprava.”

Agentura Studyline nabízí celou řadu programů v mnoha zemích, z nichž si zájemci o studium jazyka v zahraničí mohou vybrat, například studijní jazykové pobyty od 2 týdnů (Austrálie, Velká Británie, Irsko, Nový Zéland, Malta, JAR, USA, Kanada, Francie, Německo, Rakousko, Španělsko, Ekvádor) nebo kulturně-výměnný program Work and Travel USA pro studenty VŠ a VOŠ (je organizován během letních prázdnin mezi 1. červnem a 15. říjnem), který je velmi oblíbený, protože umožňuje studentům během letních prázdnin legálně pracovat a následně cestovat po USA. Kromě toho zprostředkovávají prázdninové studijní pobyty s aktivitami pro děti a mládež i Au pair pobyty či studijně-pracovní pobyty.

Studium cizího jazyka v zahraničí je jedinečnou příležitostí, jak spojit užitečné studium cizího jazyka s příjemnou dovolenou, poznáním jiné kultury, prožít spoustu dobrodružství a obohatit se o nezapomenutelné zážitky a zkušenosti, které pomohou v budoucí kariéře.

© 1999 - 2020 STUDYLINE s.r.o.