přejít na hlavní menu

Malta - studium na Maltě, ideální destinaci pro studium a dovolenou

  

Čas dovolených se neúprosně blíží a mnozí z nás ještě neví kam letos vyrazí. Pro ty, kteří ještě vybírají a sbírají nezbytné informace mám jeden horký tip. Je jím Malta – souostroví ve Středozemním moři. Skládá se z největšího ostrova Malty a dvou menších Goza a Comina.

Proč právě Malta? Sdělme si o ní pár faktů

 • Díky své poloze (mezi Sicílií a Afrikou) a podnebí je pro dovolenou ideální. Není příliš vzdálená (z Vídně jen 2 hodiny letu) a počasí je zde velmi příjemné – koupat v moři se tu můžete od května do října.
 • Angličtina je jedním z oficiálních jazyků, takže se zde anglicky se všemi naprosto bez problémů domluvíte a navíc je tu spousta kvalitních škol, které vyučují angličtinu pro cizince.
 • Během studia či dovolené, případně kombinace obojího se určitě nudit nebudete – Malta nabízí spoustu pláží, písčitých i kamenitých, přírodní i historické památky a pro osvěžení pak množství barů, kaváren a restaurací. Můžete tak dopoledne zlepšovat svou angličtinu na některé ze škol a odpoledne poznávat krásy Malty.
 • Místní obyvatelé jsou velmi příjemní a přátelští. Vždy Vám rádi poradí. Výjimkou jsou řidiči autobusů.  Pokud potřebujete poradit který autobus kam jede, kde vystoupit apod., ptejte se raději cestujících. 
 • Jízda autobusem je tady docela dobrodružná. Zastávky víceméně označeny nejsou a jízdní řád byste našli jen stěží. Když Vám řeknou, že autobus jezdí často, znamená to, že jezdí každou půl hodinu. Na druhou stranu je cestování autobusem laciné a pokud nespěcháte, je to docela zábava. Navíc v zemi kde nejdůležitějším bodem pro složení řidičského oprávnění je to, že umíte zaparkovat, je lepší přenechat řízení otrlejším.
 • Jezdí se zde vlevo. Malta je velmi bezpečná země. Bez obav tady můžete kráčet ve 2 ráno z baru domů.
 • Na Maltě nejsou jedovatá ani jinak nebezpečná zvířata.
 • Mají tady mnoho koček, na první pohled velmi dobře živených.
 • Největší volně žijící savci jsou ježci a králíci.
 • ½ pitné vody se vyrábí z mořské.
 • Malta je velmi bohatá na různé lidové obyčeje.
 • Malťané hodně a velmi rádi slaví. Každá obec má svátek svého patrona – festu. Pořádají různá procesí, jarmarky, ohňostroje.

Co lze na Maltě studovat

Studium zde může být v různých intenzitách, v kombinaci s lekcemi obchodního jazyka, v menších skupinách (tzv. minigroup) nebo individuálně (one-to-one). U delších pobytů se lze připravit na některou z mezinárodních zkoušek (Cambridge, IELTS, TOEFL).  Nicméně studenty, kteří by měli zájem během léta zúročit své znalosti a složit některou z Cambridgeských zkoušek, však čeká zklamání. Přípravné kurzy začínají pouze v lednu, březnu a září. Dalšími možnostmi jsou Club 50+ pro klienty s věkem 50 a více let, kurzy pro děti a mládež včetně mimoškolních aktivit. Je také možné zajistit studijní pobyt pro celou rodinu. Studium jazyka lze také zkombinovat s lekcemi zaměřenými na Diving, Rock Climbing, Abseiling, Kite Surfing apod. Rozhodně je z čeho vybírat.

Možnosti ubytování jsou také široké – od klasiky, hostitelských rodin, přes rezidence a apartmány až po hotely různých kategorií. Záleží jen na tom, co preferujete a kolik chcete do pobytu investovat.

  

Co byste během pobytu rozhodně neměli zmeškat

 • Dřívější hlavní město Malty, Mdinu. Najdete ji uprostřed ostrova jako pevnost na vyvýšenině, která působí jako skanzen. Motorová vozidla sem mají zakázaný vjezd, díky čemuž je zde takový klid, že Mdina bývá nazývána „tiché město“. Doporučuji navštívit restauraci Fontanella Tea Gardens s krásnou vyhlídkou a dát si některý z vyhlášených zákusků. Při zpáteční cestě z Mdiny narazíte na Crafts Village, kde se prodává na Maltě vyrobené sklo, keramika a šperky.
 • Valleta – hlavní město Malty. Ještě před vstupem do města je kruhové autobusové nádraží odkud jezdí autobusy do všech koutů ostrova. Město protíná Republic Street, na které jsou nevýznamnější památky (včetně Velmistrovského paláce), obchody a restaurace.
 • Paceville – jestli máte rádi diskotéky, restaurace a zábavu, tak Pacevill je přímo pro Vás. Tady to během letních nocí opravdu žije.
 • Blue Grotto (Modrá jeskyně) – jeskyně, ke které se lze dostat pouze lodí. Jezdí se na malých rybářských člunech. 
 • Pláže na severu ostrova – jsou písčité. Nejvíce se mi líbily Mellieha Bay, která je největší, dále Tuffieha Bay a Golden Bay.
 • Marsaxlokk – rybářská vesnička, kde se každou neděli koná trh. 
 • Alespoň jednu festu – vzhledem k tomu jak často Malťané slaví, by to neměl být problém :-)
 • Ostrov Gozo – mohu doporučit na 2 dny a půjčit si zde auto, ale lze si zajistit jednodenní exkurzi v několika variantách dle toho, co chcete vidět.

Co ještě zbývá dodat?

Malta je jednou z nejpříjemnějších a nejhezčích zemí, které jsem kdy navštívila. Na rozdíl od jiných destinací je však blízko, je tam příjemné klima i obyvatelé a navíc se na ní dá studovat angličtina. Za pozornost toho jistě stojí víc, než je uvedeno výše. A díky posilující koruně se studijní pobyt dá pořídit za velmi příznivou cenu. Maltu doporučuju zkusit na vlastní kůži, určitě nepojedete domů zklamaní.

Sylva Bryjová, STUDYLINE Brno

© 1999 - 2020 STUDYLINE s.r.o.