přejít na hlavní menu

MF Dnes, Petra Horáková (16.11.2004) 

Studium v zahraničí neznamená jen jazykové vzdělávání, ale skutečnou školu života

Stále více mladých lidí, středoškoláků i vysokoškoláků, se vydává do světa na zkušenou. V cizině ale nestudují jen jazyk, většinou si také vydělávají na živobytí a zkouší tak, jak funguje trh práce za hranicemi Česka.

Jejich profesní životopis tak nabývá na zajímavosti pro potenciální zaměstnavatele a škola života, kterou tak získají, bývá většinou k nezaplacení. Další skupinou lidí, kteří odjíždějí do ciziny studovat cizí jazyk, jsou ti, které již nebaví jen nicnedělání na dovolené. Kurzy jazyka tak mohou spojit s poznáváním cizí země, a skvěle si tak odpočinout.

Irsko: angličtina a au-pair

Do Irska v poslední době odjíždějí především mladé ženy od 18 do 24 let, které se chtějí zdokonalit v anglickém jazyce, a zároveň pracovat jako au-pair. Odborníci doporučují vyjet do Irska na prázdniny - od června do září. Dívky nezmeškají školu doma, poznají cizí zemi, naučí se velmi dobře jazyk, a dokonce si mohou také i vydělat. Péče o děti v rodinách jim vydělá na jazykový kurz, a pokud najdou ještě další práci o víkendech, které mají volné, mohou si i nějaká eura našetřit.

“Po ukončení vysoké školy jsem se rozhodla, že se chci zlepšit v anglickém jazyce. Jelikož mám ráda děti a mám pedagogické vzdělání, zvolila jsem práci jako au-pair,” řekla Kamila Krenková, která se do Irska letos v létě vypravila.

Vybrala si au-pair pobyt v Irsku se studiem angličtiny. Pondělky a středy dojížděla autobusem v dopoledních hodinách do školy. Jinak se během týdne starala o děti v rodině. Neděle měla volné.

Jaroslav Tykal z agentury Studyline, která studia v zahraničí organizuje, soudí, že právě jazykové školy v Irsku mají jednu z nejvyšších úrovní v Evropě. Navíc se podle něho právě v Irsku velmi dobře shání práce. “Asi nejsnadněji z evropských anglicky mluvících zemí,” tvrdí Jaroslav Tykal. Au-pair pobyt se studiem v Irsku je vhodný pro maturantky, studentky vyšších a vysokých škol.

Španělsko: španělština na dovolené

Stále více lidí dává přednost španělštině, která je druhým nejrozšířenějším světovým jazykem, proto také se chce mnoho studentů v tomto jazyce zdokonalit v zemi, ve které se touto řečí hovoří. Vzhledem k tomu, že Španělsko je i oblíbené výletní místo, nabízí se skvělá šance, jak spojit dovolenou se studiem.

“Španělštinu lze kromě Španělska studovat i na Kanárských ostrovech, Mallorce, Kubě, v Mexiku, Peru, Bolívii, Argentině a Ekvádoru. Studovat je možné v různých intenzitách (20 - 30 hodin týdně) tak, aby lidé měli dostatek času v dané zemi poznat její obyvatele a kulturu,” radí Sylva Bryjová z agentury Studyline. Nejrozšířenější je studium General Spanish, které je zaměřené na konverzaci, poslech, slovní zásobu, psaní a gramatiku. Dále je možné se připravit na zkoušku D.E.L.E., která je obdobou anglických Cambridgeských zkoušek. Vzhledem k tomu, že Španělsko je zemí s bohatou kulturou, je možné si ke studiu španělštiny zvolit i hodiny flamenca, španělské historie, umění nebo literatury. Ani sportovci nepřijdou zkrátka -španělštinu lze kombinovat s golfem, tenisem nebo potápěním. “Jet studovat španělštinu do zahraničí je možné pro každého v každém věku. Studovat může jet i ten, kdo španělsky vůbec neumí. Některé ze škol nabízejí i kurzy pro naprosté začátečníky,” řekla Sylva Bryjová.

Německo: němčina a budování kariéry

Němčina je nejpoužívanějším jazykem v Evropě, je mateřskou řečí více než 110 milionů Evropanů. Studium němčiny, ale také angličtiny ve škole GLS mohou navíc vysokoškoláci, ale i středoškoláci po maturitě skloubit s pracovní odbornou stáží v Berlíně. “Je to ideální příležitost, jak si vyzkoušet své teoretické vědomosti v praxi, vyzkoušet svou profesi v zahraniční firmě, a vylepšit si tak svůj životopis nejen o perfektní znalost jazyka, ale právě také o tuto zkušenost,” sdělila Jaroslava Huttová ze Studyline.

Odborné stáže v zahraničních firmách jsou u nás stále oblíbenější formou získávání zkušeností a jiných pohledů na práci ve svém oboru. Mnoho mladých lidí odjíždí “na zkušenou” do zahraničí hned z několika důvodů: zlepší si slovní zásobu ve svém oboru, získají pracovní zkušenost před nástupem do zaměstnání v Česku a navážou zahraniční kontakty ve svém oboru.

Austrálie: angličtina a titul z vysoké školy

Lidé, kteří se rozhodnou odjet studovat angličtinu do vzdálené Austrálie, mají možnost vrátit se s vysokoškolským diplomem. Na živobytí si přitom vydělávají prací v hotelích, restauracích, supermarketech, obchodech, úklidových firmách či roznáškou novin, a to zcela legálně, protože ten, kdo jede do Austrálie studovat, získává i pracovní povolení.

Většina studentů nejprve studuje v jazykovém kurzu, pak nastupují do odborného kurzu, který je podobný české vyšší odborné škole, pokud za rok složí zkoušky, mohou nastoupit hned do druhého ročníku na univerzitě a dostudovat ji. “Samozřejmě, je to velmi náročné, protože kromě studia si tito lidé musí i vydělávat, ale zvládnout se to dá,” tvrdí Jaroslav Tykal. Do Austrálie odjíždějí jak středoškoláci a vysokoškoláci, tak také lidé z praxe, kteří například využívají doby mezi ukončením zaměstnání a hledáním nového zaměstnání ke zlepšení jazykových i odborných znalostí. “Mnozí se vracejí po roce, dvou, stačí jim certifikát z kurzu a bohaté zkušenosti, ti, kteří se rozhodnou dostudovat vysokou, stráví u protinožců až pět let,” uvedl Jaroslav Tykal.

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.